2017. augusztus 7., hétfő

A szerkesztő tényleg belenyúl a szövegbe? – és hasonló homályosságok

A nagy melegben megáll az élet. Érzem a szemem állásán, hogy nem az agyam friss részéből törnek elő a gondolatok. Mégis hogyan lehet így könyvet írni? Na jó, nem írni, hanem szerkeszteni, mielőtt a szerkesztőnek meg merném mutatni az utolsó fejezeteteket.

Ennek örömére összefoglaltam néhány ismerősöm kérdését vagy megállapítását a szerkesztéssel kapcsolatban. Szerencsére van humorérzékük, így válaszolhatok írásban is a magam módján (no meg egy képpel).


Nézzük, a meleg mellett min ájuldoznak még a kedves ismerőseim!

„A szerkesztő tényleg belenyúl a szövegbe?”
Igen, az a dolga. Azért küldöm át neki a kéziratot.

„Akkor azok nem is a te mondataid!” „Akkor azok nem is a te mondataid?”
De igen, csak helyére kerülnek a szavak, ragok, szórendek, vesszők, hogy a szemed könnyebben tudjon siklani a szövegen, amikor kézbe veszed és olvasod. És igen, ha úgy gondolja, hogy az író kihagyott valami információt vagy mozdulatot, ami a karaktert vagy a szituációt erősít, azt beleírja, az író stílusához alkalmazkodva. Aztán a szerző vagy elfogadja, vagy nem, de mindenképpen jelzi, hogy oda még valami kéne.
Egyszerűen nem hagyja, hogy a saját medréből kifusson az író, illetve segíti, hogy elérje a határait, ha esetleg nem merne valamit bővebben, erősebben kifejezni (nálam ilyen többek között, hogy meddig mehetek el egy ifjúsági történetben vita, szitkozódás terén).

„Tényleg kihúzza a szuper kis gondolataidat? Pedig olyan jól írsz!”
Aha, de nyilván te kedveled a stílusom, az írásbeli élménybeszámolóim sajátos kifejezésmódját, de nem biztos, hogy a regényben is erre van szükség. Vagyis biztos, hogy nem.

„Biztos, hogy neki van igaza, amikor belejavít?”
Nem.

„Nem ártana elküldeni az eredeti szöveget kiadóknak, nem biztos, hogy nem jó az úgy, ahogy van!”
Pedig nem jó. A kiadó ugyanúgy rád szabadítaná a szerkesztőjét, ha egyáltalán szóba állna veled (van rá pár százalék esélyed), úgy 6-8 hónap múlva jó esetben. De azzal nem biztos, hogy olyan jól jársz, mintha keresel valakit, aki szimpatikus és együtt tudsz vele dolgozni, fejleszti a tudásod és megtanítja, hogyan végezd el később te magad egyre jobban a szerkesztést (de akkor is kelleni fog egy szerkesztő, legfeljebb kevesebb dolga lesz a kéziratoddal).
Én úgy választottam, hogy megtetszett a szókimondó stílusa, mert én ilyen vagyok: szeretem, ha odamondja valaki, aki ért hozzá, és az sem baj, ha én is megmondhatom, ha nem tetszik, amit javasol. Még szerencse, hogy erre is van egy harmadik lehetőség: a jó öreg harmadik lehetőség. Ha az egy meg a kettő nem jó, akkor ott az összegük, a három! Hiába triviális ez a gondolat, magamtól mégsem jöttem rá. És itt van a kutya elásva; pontosan ez zajlik a szövegszerkesztésben is: amit én nem találok meg, akár stilisztikai hiba, akár logikai bukfenc, azt megtalálja ő.
Ezen sosem spórolnék.

„Az én szövegemet nem látta szerkesztő, anélkül adtam ki magánkiadásban."
Gratulálok!

„És nem keseredsz el, amikor meglátod a sok javítást?
Dehogynem. És ha az elkeseredésnek lennének hatványai, azokat is megemlíteném.
Imádom a piros színt, mégis amikor visszakapom a javítást, úgy hat rám, mint bikára a vörös lepel. Ezután kb. két napig a javításon pörgök, mert rémesen tehetségtelennek gondolom magam. Kiakadok, hogy béna az egész, úgy ahogy van, és nyilván a szerkesztő is utálja a történetet meg a mondataimat, mert különben is meleg van meg nyár, és minden mással sokkal szívesebben foglalkozna, mint az én pocsék kis sztorimmal. Biztos csak azért mondja, hogy alakul, amiért én is mondom a gyerekeknek az iskolában. Igen, pontosan, mint amikor a hóhért akasztják
Szóval, ilyenkor elbújnék a föld alá, amit a laptop képernyője elé gubbasztott testhelyzettel pótolok. Na meg persze harapok és morgok is.
Ekkor javítok, előszerkesztek, közben azon agonizálok, hogy de jó másoknak, hogy már megvan a könyvük, én meg biztosan mire végzek, valaki előrukkol egy hasonlóval, ami sokkal jobb lesz, mint az enyém.
Miután pár nappal később a borús fellegek kitakarodnak a fejemből, akkor végiggondolom, miről is van szó; arról, hogy szeretnék minél jobb munkát kiadni a kezemből. Ha pedig nem lennének bosszús gondolataim, akkor nyilván nem is lennék motivált. A legjobb, amikor ezt valaki ráolvassa a fejemre, mert magamtól nem mindig múlik el két nap alatt

Több kérdést, megállapítást most nem írnék le a szerkesztéssel kapcsolatban, mert én is csak egy ízben tapasztaltam még meg a dolgot. Lehet, hogy éppen szerencsém volt, és mással egészen máshogy jártam volna. Szóval, nem akarok dilettáns módjára kijelentéseket tenni, csak a személyes tapasztalataimat írtam le.

Nem titkolom, sokszor értek mélypontok az írás közben, de ezek hosszú távon segítik a munkát.
Azt hiszem, a bejegyzés jó lezárása, ha azt mondom, hogy nem a legjobbat akarom megalkotni, hanem a legjobbat kihozni a kéziratomból, amire pillanatnyilag képes vagyok.

Hamarosan érkezünk a karakterekkel és a különleges sziget térképével, csak még megvárjuk, amíg egy kicsit többen lesztek ☺


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése